Jak vybrat pohybové čidlo?

Jak vybrat čidlo pohybu

Pohybová čidla a senzory automatizovaně spouští a vypínají osvětlení. Usnadní pohyb po interiéru i v exteriéru budov a ušetříte díky nim za energii. Lze je napojit například i na alarm. Jak se liší pohybové čidlo a senzor přítomnosti? A na kterých parametrech při výběru záleží? Shrnuli jsme to v následujících řádcích.

  • Tomáš, redaktor Heureka.cz
  • Doba čtení: 4 min.

Rozdělení pohybových čidel podle principu detekce

Pasivní infračervený detektor (PIR)

Tyto senzory jsou citlivé na infračervené záření, tedy i teplo, které vychází z těla člověka nebo zvířete. Čidlo se nazývá pasivní, protože nevysílá žádné záření – odlišuje se tak například od fotobuňky, která reaguje na přerušení vysílaného infrazáření pohybujícím se objektem.

  • Možnost omezení záběru snímané oblasti, lze ho zmenšit pomocí clonek nebo lepicí pásky

  • Proměnlivý dosah i citlivost, závislé na mnoha okolnostech


Vysokofrekvenční detektor (HF)

HF senzory (z anglického High Frequency) do prostoru vysílají vysokofrekvenční radiový signál a přijímají jeho odraz. Vysokofrekvenční signál dobře prochází plastem a sklem, proto se tato čidla instalují přímo do svítidel, aniž by narušovala jejich design. HF čidla jsou též známá pod označením mikrovlnný nebo radarový senzor pohybu.

  • Čidlo může být skryté uvnitř svítidla, není narušen celkový design osvětlení

  • Při venkovním umístění jejich činnost neovlivní okolní počasí a měnící se teploty

  • Záběr čidla nelze omezit například clonkami

  • Signál proniká tenkými překážkami (sádrokarton, dveře, okna), může tak docházet k nežádoucímu zapnutí světel.

Tyto dva druhy detektorů jsou u pohybových snímačů nejčastější. Dále existují Ultrazvukové detektory (US), které dokáží zaregistrovat i velmi jemné změny v odraženém zvuku, které vyvolává pohyb objektů. Selhávají ale v místech, kde dochází k zvukovým ozvěnám.

Parametry

Zorné pole a dosah čidla

Pohybové detektory a čidla snímají prostor v vždy určitém úhlu. Ve specifikacích se dočtete o horizontálním a vertikálním tzv. zorném úhlu. Obvykle se pohybuje mezi 60-360° a ovlivňuje ho jak princip detekce, tak i fyzická konstrukce snímače. Čím je zorný úhel větší, tím větší prostor senzor hlídá, ale může být také snadněji "falešně" aktivován.

Dosah u PIR snímačů standardně přesahuje než 10 metrů, u HF snímačů pohybu bývá ještě větší.

Zdroj energie

Aby pohybová čidla mohla fungovat, vyžadují napájení. To je realizováno připojením do elektrické sítě, bateriemi nebo solárním článkem.

  • Bateriové napájení - senzor lze umístit prakticky kamkoliv, baterie při obvyklém provozu vydrží cca 1 rok, je nutné starat se o jejich výměnu.
  • Síťové napájení - zapojení do elektrických rozvodů, tyto senzory se nejčastěji instalují do novostaveb, kde se s nimi počítá dopředu. Existují i pohybová čidla do zásuvky, velmi často obsahují LED světlo.
  • Solární nabíjení - závislost na sluneční energii, nutné umístění na slunné místo, vhodné spíše pro dekorativní osvětlení než jako ostraha majetku.

Stupeň krytí

Zejména u venkovních čidel je důležitá míra jejich odolnosti vůči vniknutí vody nebo cizího předmětu. Stupeň krytí je definován stupnicí IP. Nejnižším stupněm je zpravidla IP20, což indikuje ochranu před vniknutím malých těles, avšak žádnou ochranu vůči vodě. Taková čidla pohybu jsou určena pro vnitřní prostory.

Běžnějším stupněm krytí je IP44, takováto čidla jsou chráněna proti vniknutí velmi malých těles i proti stříkající vodě ve všech úhlech. Nejodolnější čidla se chlubí stupněm krytí IP54, IP65 a IP66. Tyto produkty lze bez obav používat ve venkovním nebo prašném prostředí.

Možnosti ovládání

Pohybová čidla a senzory přítomnosti zpravidla obsahují nastavovací prvky, jimiž jsou drobná otočná kolečka, která lze nejlépe otočit pomocí plochého šroubováku. Nastavení lze provádět buď v skokově do přednastavených pozic, nebo plynule v určeném rozsahu. Co lze nastavovat?

  • Nastavení soumraku – určuje při jaké hladině okolního osvětlení senzor začne, nebo naopak přestane fungovat
  • Nastavení času – lze zvolit jak dlouho po zaznamenání pohybu bude světlo svítit.

Nejjednodušší typy senzorů a svítidel se senzorem pohybu možnost nastavení času a hladiny soumraku nemají. V těchto případech je čas většinou nastaven na 1 minutu a mezní hladina okolního osvětlení je cca 10 lx.

Existují také inteligentní pohybová čidla, která lze ovládat přes chytrý telefon či tablet, nebo je propojit se systémy chytré domácnosti. Při jejich výběru dejte ale pozor na kompatibilitu.

Další funkce

Pohybová čidla mají různé funkce vylepšující jejich funkčnost a rozšiřující možnosti použití.

  • Nastavení intenzity – umožňuje nastavit intenzitu svícení.
  • Nastavení délky svícení – ovládacím prvkem, nejčastěji malá otočná kolečka, která jsou u ukrytá pod plastovou krytkou.
  • Dálkové ovládání – dražší senzory můžete ovládat na dálku, častější u ovládání více světel.
  • Senzor přítomnosti – reguluje osvětlení podle množství denního světla a reaguje i na sebemenší pohyb.
  • Detekce zvuku rozbitého skla – bezpečnostní funkce, jakmile čidlo zaznamená podezřelý zvuk, odešle notifikaci do telefonu.
  • SmartDetect – ignoruje pohyb zvířat do výšky cca 50 cm.
  • Indikace baterie – informuje o stavu nabití baterie, kterou tak lze zavčasu vyměnit a předejít úplnému vybití.
  • Zabudovaná kamera – dražší senzory mají zabudovanou kameru se schopností pořídit několik snímků, které vám následně pomocí aplikace přepošlou do mobilu.
Pohybová čidla jsou obvykle spojena s osvětlením, některá svítidla senzor pohybu obsahují již z výroby.

Pohybové čidlo vs. senzor přítomnosti

Čidla pohybu

Pohybová čidla a svítidla s čidlem pohybu se instalují do prostor krátkodobého pobytu, jako jsou vstupy do domu, chodby a průchody, schodiště, WC nebo spižírny.

Kdykoliv ve svém zorném poli čidlo nebo svítidlo s čidlem zaznamená pohyb, automaticky rozsvítí světlo. Obvykle lze nastavit, při jaké intenzitě okolního osvětlení začne čidlo spínat (běžně 10-100 luxů) a jak dlouho světlo zůstane svítit (běžně v rozsahu 10 sekund až 15 minut).

Senzory přítomnosti

Senzor přítomnosti slouží k automatizovanému řízení osvětlení v kancelářích, učebnách, výrobních halách a všude tam, kde je potřeba měnit míru osvětlení v závislosti na přítomnosti osob a intenzitě denního světla. Jakmile intenzita přirozeného denního světla vzroste na dostatečnou úroveň, nebo v místnosti není zaznamenán pohyb osob, senzor osvětlení vypne.

Při použití stmívatelného světelného zdroje ho senzor může pouze ztlumit na požadovanou úroveň tak, aby celková intenzita osvětlení zůstávala konstantní. Výsledkem je maximální využití denního světla a optimální spotřeba elektřiny.

V porovnání s pohybovým čidlem má senzor přítomnosti vyšší citlivost, díky čemuž dokáže reagovat i na nepatrný pohyb přítomné osoby.

Příslušenství

Svítidla

Termostaty

Zásuvky

Kabely a vodiče

Elektroměry

Vypínače

Časové spínače

Stmívače

Požární hlásiče

Časté dotazy

Jak dlouho může světlo po aktivaci svítit?

Tuto dobu si ve většině případů můžete nastavit podle potřeb. Světlo může zůstat zapnuté nejčastěji v rozmezí od 5 sekund do 15 minut. Senzory, které nastavení neumožňují, svítí většinou 30 vteřin.

Jaké světelné zdroje jsou k čidlům pohybu nejlepší?

Ke svítidlům, spínaným externím nebo integrovaným pohybovým čidlem lze používat všechny LED žárovky, kterým nevadí časté spínání.

Je lepší světlo se zabudovaným čidlem, nebo světlo a čidlo zvlášť?

Pro pořízení světla s čidlem hovoří především designové důvody. Ne vždy je ale integrované čidlo schopno efektivně pokrýt požadovanou oblast.

Výhodou odděleného čidla je možnost libovolného umístění tak, aby pokrývalo požadovanou oblast a rozsvěcelo přitom světla, která se nacházejí ve větší vzdálenosti od něj. Jedno samostatné čidlo také může ovládat několik světel. Tímto způsobem můžete například rozsvítit řadu světel podél chodníku, příjezdové cesty ke garáži nebo na celé dlouhé chodbě pomocí jediného čidla.